Skip to Main Content
State of California Franchise Tax Board

2014 Retirements

We extend our best wishes in their retirements and our appreciation for their service to the Franchise Tax Board and the state of California.

January | February | March | April | May | June | July | August | September | October | November | December

Retirement information is updated in January and July.

January

Name Classification Years of state service
Carla D. Cox Tax Program Technician I 25
Alma F. Dardani Tax Program Technician I 15
Phillip A. Gray C.E.A. 24

February

Name Classification Years of state service
Elizabeth E. Connors Staff Services Analyst (Gen) 23
Mary R. Davis Tax Program Assistant 13
Nicolas Gomez Tax Program Supervisor 14
Deborah A. Silva Associate Operations Specialist 27
Judith Simper Senior Compliance Representative 11
Eileen F. Wright Staff Services Analyst (Gen) 32

March

Name Classification Years of state service
Johnnie S. Bargas Tax Program Assistant 10
Michelle Davis Customer Service Specialist 21
Godwin A. Okoro Senior Compliance Representative 25
Gordon A. Peterson Associate Operations Specialist 4
Nicole M. Posthumus Key Data Operator 15
Carole C. Rouin Tax Counsel IV 14
Robert S. Woods System Software Specialist II Tech 20

April

Name Classification Years of state service
Dave J. Cassel System Software Specialist III (Sup) 30
Carey J. Johnson Data Processing Manager III 36
Katherine M. Leeman Personnel Specialist 8
Sherrie L. Mcquown Tax Program Technician II 11
Desmond G. Prass Administrator IV 27
Cynthia L. Rogers Administrator III  36
Ernesto S. Sahagun Senior Compliance Representative 21
Kathrine M. Salter Senior Information Systems Analyst (Spec) 26
Mahmood Sitarian Data Processing Manager III 20
Patti A. Wencke Sr. Personnel Specialist 26

May

Name Classification Years of state service
John M. Battle Senior Compliance Representative 16
Richard G. Bermuded Skilled Laborer 28
Sheree L. Bryant Office Services Manager I 33
Michael Chiquillo Program Specialist I 27
Gerardina J. Collier Administrator II 19
Stephanie A. Cooper Tax Technician 15
Nanno Geller Tax Program Technician I 35
Lawrence E. Gilbert Administrator III  25
Michael P. Rhymes Customer Service Specialist 11
Barbara A. Rothrock Tax Program Technician I 35
Rhonda Tillman Associate Budget Analyst 22

June

Name Classification Years of state service
Romeo S. Barnuevo Tax Program Technician II 11
Michael J. Clifford Senior Information Systems Analyst (Specialist) 33
Gulwinder K. Gill Seasonal Clerk 7
Joe R. Randle Jr Program Specialist I 26
Lisa M. Sabillo Personnel Supervisor I 29
Sean Sullivan Tax Counsel III (Specialist) 11

July

Name Classification Years of state service
Earl R. Bennett Data Processing Manager II 28
Ernest D. Boston Senior Information Systems Analyst (Specialist) 22
Richard P. Leeney Program Specialist III 36
Anthony D. Martello Program Specialist I 21
Hildie M. Sanchez Associate Tax Auditor 18
Eva J. Santos Tax Program Technician II 27

August

Name Classification Years of state service
Ofelia I. Alvarado Tax Program Technician I 28
Mary L. Andrade Accountant I (Specialist) 26
Patricia G. Campbell Administrative Assistant II 27
Lisa A. Garrison C.E.A. 33
George W. Hardin Jr. Systems Software Specialist III (Technical) 25
Debbie E. Lee Staff Information Systems Analyst (Specialist) 29
Thomas J. Listavich Tax Program Technician I 19
Margaret A. McCormick Systems Software Specialist III (Supervisory) 25
Ana M. McCoy Data Processing Manager II 23
Robert D. Melody Staff Information Systems Analyst (Specialist) 25
Margaret U. Olivas Tax Program Technician I 28
Robert J. Paxson Staff Operations Specialist 23
Cheryl D. Perkins Senior Information Systems Analyst (Specialist) 27
Darrell J. Pina Sheetfed Offset Press Operator II 34
Melanie Wakefield Tax Technician 30
Lurline J. Wilson Staff Services Analyst (General) 32

September

Name Classification Years of state service
Lyle J. Cortvriendt Administrator II 33
Dennis E. Dahlback Senior Compliance Representative 6
Elaine M. Hill Customer Service Specialist 29
Christine M. Ivancich Administrator III 34
Joseph K. Lam Systems Software Specialist II (Technical) 19
Ashraf L. Massoud Investigation Specialist II (Technical) 24
Susan M. Matsuda Program Specialist I 38
Paul W. Nelson Principal Compliance Representative 26
Luz M. Ruiz Seasonal Clerk 14
Carl M. Santos Tax Technician 29
Cheryl B. Smith Associate Information Systems Analyst (Specialist) 24
Richard Valencia Staff Information Systems Analyst (Specialist) 25

October

Name Classification Years of state service
Ann M. Bickinella Tax Technician 4
Kelly E. Bluth Program Specialist II 32
Cheryl L. Dubose-Petrig Compliance Representative 13
Jennifer G. Kaut Assistant Information Systems Analyst 27
Gloria Perez Tax Program Technician I 14
Mary E. Perez Administrator I 33
Nancy L. Raleigh Tax Program Technician I 18
Bruce Richard Tax Program Supervisor 17
Laverna I. Schimpf Senior Accounting Officer (Specialist) 30
Elaine M. Shoemaker Senior Compliance Representative 14
Linda P. Villa Administrator I 34
Lynda A. Vollmer Associate Tax Auditor 36

November

Name Classification Years of state service
Valente Araiza Administrator II 26
Dan Chan Senior Compliance Representative 25
Delia M. Corona Senior Information Systems Analyst (Specialist) 35
Debra L. Duggan Associate Information Systems Analyst (Specialist) 34
William A. Harris Senior Compliance Representative 28
Lita C. Jacinto Tax Technician 7
Timothy C. Johnson Principal Compliance Representative 21
Marlene M. Leung Program Specialist II 18
Mona L. Lorenzo Staff Operations Specialist 33
John A. Marendt Senior Compliance Representative 17
Thomas A. McPherson C.E.A. 28
Diana T. Reid Associate Budget Analyst 24
Roger S. Scott Systems Software Specialist III (Supervisory) 30
Bonnie J. Stark Tax Program Technician I 31
Ronald E. Straub Personnel Specialist 21
Deborah L. Tanner Senior Compliance Representative 19

December

Name Classification Years of state service
Kathleen A. Andleman Tax Counsel IV 22
Linda M. Bernal Tax Program Supervisor 21
Colleen M. Berwick Senior Legal Analyst 33
Patricia A. Black Associate Information Systems Analyst (Specialist) 26
Susan H. Borgman C.E.A. 39
Sandra L. Brooks Tax Program Technician II 36
Thomas A. Busch Tax Counsel IV 16
Augusto Callao Staff Programmer Analyst (Specialist) 26
Consuelo S. Cardwell Administrator II 19
Betsy A. Carlson Senior Information Systems Analyst (Specialist) 41
Martha Castellanos Associate Personnel Analyst 28
Chu-Hwa Chen Senior Programmer Analyst (Specialist) 13
Aline M. Davis Tax Technician 15
Carlos M. Doria Tax Program Technician II 30
Lance Gerlinger Tax Auditor 44
Craig A. Giusti Tax Program Technician I 35
Juanita Gomez Tax Program Technician II 27
Joy C. Goodin Tax Program Technician I 39
Ruby H. Gotow Staff Information Systems Analyst (Specialist) 22
Antoinette G. Gregory Staff Information Systems Analyst (Specialist) 20
Charlene R. Gulick Key Data Operator 16
Linda V. Harmon Staff Information Systems Analyst (Specialist) 32
Steven D. Hearst Tax Program Technician I 5
Benito C. Hollomon Administrator II 29
Pauline K. Jinks Tax Program Technician II 32
Christopher Johnson Senior Operations Specialist 26
Jill D. Johnson Tax Technician 31
Valencia Jones Investigation Specialist II (Technical) 20
Debra L. Kohart Senior Information Systems Analyst (Specialist) 32
Victor Kotowski C.E.A. 34
Donna E. Land Senior Information Systems Analyst (Specialist) 27
Shu-Chih Lieuw Staff Information Systems Analyst (Specialist) 20
Elizabeth A. Lunardi Seasonal Clerk 9
Angela S. Mena Tax Program Technician I 4
Carol J. Morton Tax Program Technician I 14
Thomas W. Nast Data Processing Manager III 29
Bonnie F. Oldham Tax Program Technician II 17
John W. Penfield Tax Counsel IV 25
Dean O. Peterson Program Specialist I 19
Kenneth E. Petifer Associate Operations Specialist 21
Bonnie J. Pevy Tax Program Technician II 36
Lan Thanh Pham Systems Software Specialist III (Technical)  26
Donna A. Rice Staff Programmer Analyst (Specialist) 23
June G. Rinehart Administrator I  34
Cindy M. Roberts Office Technician (Typing) 7
Paula M. Robertson Principal Compliance Representative 34
Ronald B. Robinson Senior Information Systems Analyst (Specialist) 39
Stephen G. Roche Customer Service Specialist 14
Stephen A. Sims C.E.A. 33
Karen D. Smith Tax Counsel IV 34
Sheila A. Smith Seasonal Clerk 9
Virginia L. Smith Tax Technician 31
Eric H. Solano Tax Program Technician II 24
Nancy K. Stock Senior Information Systems Analyst (Specialist) 30
Gary S. Taylor Senior Compliance Representative 17
Jennifer C. Thomas Principal Compliance Representative 27
Linda A. Turner Staff Information Systems Analyst (Specialist) 29
Ernie L. Ulch Program Specialist I 20
Terese A. Vasquez Tax Program Technician II 16
Donnie J. Welch Key Data Operator 28
Kent W. Yabumoto Administrator III 26

Archived retirements

Chat with an FTB Representative